FILMPRISER & NOMINERINGER

KONTAKT

FILMMUSIK

Alive with worms 2016

(udgives maj) – (producer, arrangør og musiker) Color of darkness

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lars H.U.G. 2014

(Producer, Arrangør og musiker)

10 Sekunders Stilh

 

Persona 2012

(musiker)Epiphanies of Grandeur

 

Joytown 2011

komponist, producer, arrangør og musiker)60 minutes off 

 

Doris 2008

(musiker)Tivoli er åben

 

500 Feelings 2006

(musiker)Echoes in the rain

 

Nana Jacobi 2006

(vokal producer og musiker) This is it

 

Valentin 2006

(musiker) Chancernes Allé

 

Pusher 3 2006

(komponist af hovedetema og musiker)Soundtrack

 

Jens K 2005

(musiker)Luksus og laser

 

Pusher 2 2004

(komponist af hovedetema og musiker) Soundtrack

 

TheBleederGroup 2004

(musiker)Sunrise

 

Love Shop 2003

(musiker) National

 

Salem 2003

(musiker)The anatomy of pain

 

Polle Fiktion 2002

(komponist og musiker) Soundtrack

 

DÜREFORSÖG 2002

(musiker) Engine machine

 

En kort en lang 2001

(komponist, producer, arrangør og musiker) Soundtrack

 

Jens K 2001

(Producer, arrngør og musiker)

Hen over byens tage

 

Bleeder 1999

(Producer, arrngør og musiker)Soundtrack

 

DÜREFORSÖG 1999

(musiker)Exploring Beauty

 

Bleeder 1997

(musiker) Psycho Power

 

Pusher 1996

(komponist, producer, arrangør og musiker) Soundtrack

 

Lars H.U.G. 1996

(komponist) Kiss and hug from a happy boy

 

Bloody eyeball 1995

(komponist, producer, arrangør og musiker) Sun goes down (CD-rom)

 

Sort Sol 1995

(musiker) Glamourpuss

 

Sort Sol 1994

(musiker) Fog things

 

Lars H.U.G. 1992

(musiker) Blidt over dig

 

Hotel Hunger 1991

(komponist, producer, arrangør og musiker)Waiting for Alice

 

Lars H.U.G. 1990

(musiker) Kopy

 

Lars H.U.G. 1989

Alle går vi fra hinanden/Kvinde min (maxi-single) - (musiker)

 

Naïve 1989

(musiker) Careless

 

Hotel Hunger 1988

(komponist, producer, arrangør og musiker) This is where the fun starts

 

Baby Hotel Hunger 1987

(komponist, producer, arrangør og musiker) Seasons in the sun (single)

 

Baby Hotel Hunger 1986

(komponist, producer, arrangør og musiker) Who loves you baby (EP)

DISKOGRAFI

Povl Kristian
Keynote Production
Birkedommervej 27, 2
DK-2400 København NV
Tel.: +45 22 48 27 02

 

email

Waiting for the Sun / De dømtes børn 2017

- dokumentarfilm af

Kaspar Astrup Schröder

Præsidenten fra Nordvest 2017
- dokumentarfilm af

Lars Feldballe-Petersen

Slet Det 2016
- filmspot produceret af Red Barnet & Marlowfilm Production

Shadows 2016

- dokumentarfilm af

Anne Gyrithe Bonne

Mærsk Dolphine Qatar 2016

- corporate film af Uffe Trust Copenhagen Film Company

Kronborg Hamlet spot 2016

- filmspot af Benjamin Hesselholdt

Opfindelsen og min far 2015

- dokumentarfilm af Benjamin Hesselholdt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Møbler til tiden - Børge Mogensen 2015

- dokumentarfilm af Thomas Mogensen og Casper Høyberg

 

Soy Cubana – Jeg, en Cubansk kvinde 2015

- dokumentarfilm af Anja Dalhoff

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Født til filmen - Stine Bierlich 2015

- dokumentarfilm af Linda Wendel

 

Trafficker / Trafficker 2015

- doumentarfilm af Anja Dalhoff

 

Forsvarsakademiet 2 - 2015

- PR-spot Instrueret af Mikala Krog

 

Forsvarsakademiet 2014

- PR-spot Instrueret af Mikala Krog

 

Læger uden grænser/donor uden grænser 2014

- PR-spot Instrueret af Asger Leth

 

Såbare Sjæle 2015

- dokumenatarfilm af Anja Dalhoff

 

Vi er journalister 2014

- dokumentarfilm af Ahmad Jalali Farahani

(indstillet til en Bodil 2015)

 

Mit liv efter trafficking / My life after trafficking 2014

- doumentarfilm af Anja Dalhoff 2013

 

De udvalgte 2013

- dokumentarfilm af Katrine Philp

 

Sahara Forest Project 2013

- Corporate movie -Copenhagen filmcompoany¨

 

Den gode vækst 2013

- dokumentarfilm af Birgit Nissen

 

Banditten 2013

- dokumentarfilm af Mette Krogsgaard 2012

 

Sover Dolly på ryggen 2012

- spillefilm af Hella Joof

 

Versioner 2012

- afgangsfilm Super16 af Christina Christensen

 

Den ubegribelige død 2012

- dokumentarfilm af Anja Dalhoff

 

Min Barndom i helvede 2012

- dokomentarfilm af Mette Krogsgaard

 

We are Maersk 2012

- virksomhedsfilm af Christoffer Boe 2011

 

Svend 2011

- dokumentarfilm af Anne Regitze Wivel

 

Far 2011

- kortfilm af Per Dreyer

 

Tomrum 2011

- kortfilm af Christina Christensen 2010

 

Aung San Suu Kyi – Lady of no fear 2010

- dokumentarfilm af Anne Gyrithe Bonne

 

Pølsesnak 2010

- kortfilm af Christina Christensen

 

Manipulation 2010

- Super16 film af Christina Christensen

 

Robotprofessoren – jorden rundt / With Robots in Mind 2010

- dokumentarfilm af Robert Fox

 

Dronningens Danmark 2010

- dokumentarfilm af Ulrik Wivel og Jakob Jørgensen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

It's a blue world 2010

- dokumentarfilm af Torben Skjødt-Jensen 2009

 

Mærket for livet 2009

- dokumentarfilm af Anja Dalhoff

 

Headhunter 2009

- spillefilm af Rumle Hammerich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shanghai Space 2009

- dokumentarfilm af Nanna Frank Møller

 

Min helt egen ubåd 2009

- dokumentarfilm af Robert Fox

 

Thea og Leoparden 2009

- miniserie af Lisa Aschen

 

Se min kjole / Hush little baby 2009

- spillefilm af Hella Joof

 

Romeo & Julius 2009

- dokumentarfilm af Sabine Hviid 2008

 

Kidney on Ice 2008

- dokumentarfilm af Anja Dalhoff

 

Natasha Is Not For Sale 2008

- dokumentarfilm af Anja Dalhoff

 

Og det var Danmark / And that was Denmark 2008

- dokumentarfilm af Mads Kamp Thulstrup

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roskilde 2008

- dokumentarfilm af Ulrik Wivel

 

Comeback 2008

- spillefilm af Ulrik Wivel 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampen om kemikalierne / The Fight About the chemicals 2007

- dokumentarfilm af Jørgen Flindt Petersen

 

Viden til fremtiden / Knowledge for the Future 2007

- dokumentarfilm af Jørgen Flindt Petersen

 

Klinteskoven / The Cliffwood 2007

- dokumentarfilm af Rumle Hamerich

 

Sanseligheden pris / The cost of sensuality 2007

- dokumentarfilm af Jørgen Flindt Petersen 2006

 

Someone like you 2006

- dokumentarfilm af Nanna Frank Møller

 

Spelar du ikvall - Erland Josephson/ Are you playing tonight – Erland Josephson 2006

- dokumentarfilm af Torben Skjødt Jensen

 

Dear God 2006

- dokumentarfilm af Lise Bork Pedersen

 

Seks år med Lissi og Michael/ Six years with Lissi and Michael 2006

- dokumentarserie i 3 dele af

Anja Dalhoff

En gal, en elsker eller en poet - H. C. Andersen / A mad, a lover or a poet – H. C Andersen 2005

- dokumentarspillefilm af

Anne Regitze Wivel

På Guds parti / On Gods side 2006

- dokumentarserie i 3 dele af Birgit Nissen 2005

 

Hvor går grænsen / Crossing the line 2005

- dokumentarfilm af Lars Feldballe

 

Menneskenes Land - Min film om Grønland / Faces – My film about Greenland 2005

- dokumentarspillefilm af

Anne Regitze Wivel

 

 

 

 

 

Guerilla Girl / Becomming a Guerilla Girl 2005

- dokumetarspillefilm af Frank Piasechi Poulsen (Nomineret i hovedkonkurrence i IDFA Amsterdam + CPH:DOX 2005)

 

Aarhus 2005

- by-portrætfilm af Jørgen Leth- arrangør for Lars H.U.G.

 

Min fars sind / The mind of my father 2005

- dokumentarfilm af Vibe Mogensen

(Odense International Film Festival 2005 Special Prize og Bergen Nordisk Panorama 2005 Special Mention) 

 

The Swenkas 2004

- dokumentarfilm af Jeppe Rønde (Nominated for Joris Ivens Award + filmpriser i dk og udland+CPH:DOX 2005)

 

Rukov - På sporet af den tabte tid / Rukon – in search of lost time 2004

- dokumentarfilm af Flemming Lyngse

 

Normarlerweize 2004

- TV-satire i 8 afsnit af Lærke Winther Andersen & Anna Neye Poulsen

 

Kvindeliv / Womens lives 2004

- dokumentarfilm af Katrine Borre- i samarbejde med Hilmer Hassig

 

This is me walking 2004

- afgangsfilm Super16 af Ulrik Wivel (Robert for året novellefilm 2005)

 

Boomerang Boy 2004

- dokumentarfilm af Finn Nørgaard & Martin de Tura

 

Miraklernes tid / The time of miracles 2004

- dokumentarfilm af Lene Stæhr & Alec Due

 

Living Miracles 2004

- dokumentarfilm af Lene Stæhr & Alec Due

 

Svine Riget - Magtens billeder / The Kingdom of Pigs 2004

- dokumentarfilm af Christian Schou

 

Ullas vrede - Magtens billeder / Wrath of Ulla 2004

- dokumentarfilm af Lars Mortensen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rejsen på ophavet / Max by chance 2004

- dokumentarfilm af Max Kestner (vinder af 2004 korte dokumentar CPH:DOX)

 

Ung i en pornotid / Young in a porn-age 2004

- dokumentarserie af Anja Dalhoff

 

Nede på jorden / Blue Collar White Christmas 2003

- dokumentarspillefilm af Max Kestner (Robert The Special prize of Jury 2005 og vinder af 2004 lange dokumentar CPH:DOX)

 

Den talende muse – samtaler med Asta Nielsen / The Talking Muse 2003

- dokumentarspillefilm af Torben Skjødt Jensen

 

River of time 2003

- portrætfilm af Professor Igor Novikov af Robert Fox (Vist på udstilling i Museum of Modern Art i New York i 2006)

 

Fear X – Trailer 2003

- trailer til spillerfilm af Nicolas Winding Refn- i samrabejde med Peter Peter

 

Mit liv som skotte / My life as a Scottish Terrier 2003

- dokumentarserie i 3 dele af Anja Dalhoff

 

Ulykken / The Accident 2003

- afgangsfilm fra Filmskolen af Paul Madsen

 

Skift / Change 2002

- dansefilm af Tali Razga

 

Nede på jorden / Blue Collar White Christmas 2002

- dokumentarserie i 6 afsnit af Max Kestner

 

Den grønne lastbil / The green truck 2002

- dokumentarfilm af Niels Boel

 

De vilde unge / The young and wild 2002

- dokumentarserie i 3 dele af Anja Dalhoff

 

Kvinden fra den anden side / The woman from the other side 2001

- midtvejsfilm fra filmskolen af Daniel Espinosa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En kort en lang / Shake it all about 2001

- spillefilm af Hella Joof (Danish Music Award for årets soundtrack)

 

Rod i familien / A mess in the family 2001

- dokumentarserie i 2 dele af Anja Dalhoff

 

Lykkelige omstændigheder / Happy circumstances 2000

- dokumentarserie i 3 dele af Gitte Lykkegaard

 

Taber! / Loser! 1999

- novellefilm af Jessica Nielson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seth 1999

- biografnovellefilm af Anders Refn (Årets novellefilm 2000 på Odense Dokumentarfilmfestival) 

 

Let’s get lost 1997

- spillefilm af Jonas Elmer (Robert for bedste filmmusik 1998)

 

Pusher 1996

- spillefilm af Nicolas Winding Refn - i samarbejde med Peter Peter

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To mand i en sofa / Two on a couch 1994

- spillefilm af Amir Rasecedeck

 

Fist full of bullets 1994

- kortfilm af Nicolas Winding Refn

 

Min elskede / My love 1993

- novellefilm af Carsten Rudolf

 

Brainstorm 1993

- afgangsfilm fra Filmskolen af Martin Delima 1992 Gigolo 1992- novellefilm af Carsten Rudolf

 

Gigolo 1992

- novellefilm af Carsten Rudolf

 

 

TEATER OG RADIOSPIL

Indkast/ Throw-in 2006

- dansefortælling af Tali Razga (Opført på Teater Zeppelin 6-17 september)

 

Sandslottet / Castle of sand 2006

- dansefortælling af Tali razga (Opført på Den Anden Opera 6.-15. januar)

 

Skal vi danse / Shall we dance 2005

- danseforestilling af Tali Razga & Anja Jørgensen

 

Aflejre / Settle 2004

- kunstfilm af Mette Vangsgaard & Pernille Priergarrd Worsøe (Til Esbjerg Kunstmuseum)

 

Toves jul / Toves Christmas 2003

- radiojulekalender på P3 af Jessica Nielson

 

Sexstar 2003

- cd-rom for Sundhedsstyrelsen til 9. klasseselever (trukket tilbage af sundhedsministeren)

 

Det lille kørekort/ The little driverslicence 2003

- børnetrafikvideo af Hella Joof & Peter Frödin

 

Vinterstemmer / Voices of winter 2003

- teaterstykke af Eva Littauer (Opført på Husets Teater)

 

Mod tåber slår selv guderne forgæves / With Stupidity Even the Gods Struggle in Vain 2002

- radiospil for P1 af Carsten Rudolf

 

Crazy 2001

- teaterstykke af Lise Jørgensen (Opført på Kaleidoskop)

 

Genfærd / Ghost 2000

- teaterstykke af Carsten Rudolf

(Opført på Det Kongelig Teater)

 

Pelleas & Melisande 1998

- teaterstykke af Tine Gybel (Opført på Kaleidoskop)

 

Sex og sult / Sex and hunger 1995

- radiospil for P1 af Carsten Rudolf

(Nordisk Radioteaterpris 1996)

 

FAR 2014

- kortfilm af instruktør Per Dreyer
Povl Krisitian vinder årets Ekko Shortlist Awards 2014 for bedste originale musik.

 

We are journalists 2014

- dokumentarfilm af instruktør Ahmad Jalali Farahani

Nominering til: Bodil for årets bedste lange dokumentarfilm, 2015

We are Maersk / We Make Change Happen 2012
De to film har sammen vundet over

20 internationale priser.

InterMedia – Globe Gold, WorldMediaFestival, Hamburg
Gold Award, US International Film Festival
Grand Award “Best of Corporate Identity,” Questar Awards, USA
Gold Award, Questar Festival, USA
Gold Awards of Excellence, Communicator Awards, USA
Gold Award, Omni Awards, USA
Bronze Award, Telly Awards, USA
Award of Excellence, Videographer Awards, USA
Bronze Stevie Winner, International Business Awards, USA
Gold Dolphin, Cannes Corporate Media & TV Awards, France
Platinum Award, Aurora Awards, USA

We Make Change Happen 2012
- Maersk temafilm / corporate film af Christoffer Boe

Inden for kategorierne: Corporate Image og B2B.

1 Platinum Award statuette, The Hermes Creative Awards
1 Silver Award of Excellence, The Communicator Awards
2 Gold Awards, US International Film Festival
1 Award of Excellence, Videographer Awards, USA
1 Gold Stevie Winner, International Business Awards, USA

We are Maersk 2012
- corporate film af instruktør Christoffer Boe

Inden for kategorierne: Corporate Image, Cinematography og Corporate Identity
1 Grand Award, Questar Awards, USA
1 “Best of Corporate Identity”, Questar Awards, USA
1 Gold Award, Questar Awards, USA
1 Silver Award, Questar Awards, USA

2 Gold Awards of Excellence, WorldMediaFestival, Hamburg
1 Intermedia – Globe Gold
1 Bronze Award, Telly Awards, USA
2 Awards of Excellence, Videographer Awards, USA
1 Bronze Stevie Winner, International Business Awards, USA

Min Barndom i helvede 2012
- dokumentarfilm af instruktør Mette Krogsgaard

Billedbladets Guldpris for bedste danske dokumentar vist på TV

SVEND 2011
- dokumentarfilmaf instruktør Anne Regitze Wivel
Den fynske Svend-pris "Årets Danske Dokumentar"

Nomineringer:
Bodil for årets bedste dokumentarfilm, 2012
Robert for årets: Bedste lange dokumentar, 2012

Aung San Suu Kyi: Lady of No Fear 2010

- dokumentarfilm af instruktør Anne Gyrithe Bonnes
Nomineringer: 

Vesoul Asian Film Festival, 2012

Shanghai Space 2009

- dokumentarfilm af Nanna Frank Møller
Robert, Guangzhou Documentary Film Festival, 2010

Nominering: Danish Dox Award, 2009

Someone like you 2006

- dokumentarfilm af Nanna Frank Mølle
Grand Prix, bedste danske film, Odense Intenational Film Festival, 2007

Min fars sind 2005
- dokumentarfilm af instruktør Vibe Mogense
Special Prize - Odense International Film Festival 2005
Special Mention - Bergen Nordisk Panorama, 2005

Nominering: Robert: Årets lange dokumentarfilm, 2006

Menneskenes Land - Min film om Grønland 2005
- dokumentarspillefilm af instruktør Anne Regitze Wivel.
Robert for årets bedste lange dokumentarfilm

Guerilla Girl / Becoming a Guerilla Girl 2005
- dokumentarspillefilm af Frank Piasechi Poulsen

Nominering:

Hovedkonkurrence i IDFA Amsterdam + CPH:DOX, 2005

The Swenkas 2004

- dokumentarfilm af Jeppe Rønde.

Robert for årets lange dokumentar

Special Jury Prize for Direction Int. Documentary ved Toronto Hot Docs Int. Documentary Festival

Special Mention ved Odense Internationale Filmfestival

Gold Dok Best Cinematography ved CPH:DOX

Gold Dok of the Year ved CPH:DOX

This Is Me Walking 2004

- dokumentarfilm/super 16 afgangsfilm,

af instruktør Ulrik Wivel.
Robert for årets bedste korte fiktion

Rejsen på ophavet 2004

- dokumentarfilm af instruktør Max Kestner

Bedste korte dokumentar ved CPH:DOX

2nd Prize for Best Short ved Durham, Full Frame

ViewFinders Award for Best Documentary ved Halifax
ViewFinders: International FF for Youth

Nede på jorden 2003

- dokumentarfilm af instruktør Max Kestner
Robert - Juryens Special Prize for kortfilm

CPH:DOX bedste lange dokumentar

River of time 2003
- portrætfilm om professor Igor Novikov af instruktør Robert Fox
Udstillet på Museum of Modern Art i New York, 200

En kort en lang 2001

- spillefilm af instruktør Hella Joof

Danish Music Award for årets soundtrack

Robert Publikumspris

Robert for årets sang for ’Vent på mig’

Zulu Award for årets danske film

Nomineringer:

Golden St. George på Moscow International Film Festival

Robert for årets danske spillefilm til Thomas Gammeltoft og Frank Hübner

Let’s Get Lost 1997

- spillefilm af Jonas Elmers

Bodil for bedste danske film

FIPRESCI Pris - Special Mention ved Mannheim Heidelberg Internationale Filmfestival

Robert for årets danske spillefilm

Robert for årets filmmusik